Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 kwietnia 2014 r.
6:15
Edytuj ten wpis

10 lat w Unii Europejskiej. Co zyskało w woj. lubelskie?

Miliardy złotych wpompowane w transport, rolnictwo, infrastrukturę czy rozwój lokalnej przedsiębiorczości. W czwartek mija 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Opłaciło się?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Edward Bąk, prezes firmy EDBAK z Piotrowic koło Lublina nie ma wątpliwości. Jego przedsiębiorstwo nie osiągnęłoby sukcesu bez pieniędzy z Unii. Firma zdobyła wsparcie w wysokości ponad 10 mln zł. - Zajmujemy się produkcją systemów mocowań ekranów LCD, projektorów, obróbką metalu i projektowaniem części używanych w branży IT. Powstają u nas także infomaty, które mogą być używane w metrze, na lotniskach i w galeriach handlowych. To na naszych uchwytach wiszą monitory informacyjne dla pasażerów na warszawskim Okęciu i w Lublinie, a infomaty znajdują się na lotnisku w Dublinie - mówi Edward Bąk. - Nie ograniczamy się do Polski. Od początku zależało mi na jak największym eksporcie. Dzisiaj mamy klientów m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech i USA. Spółka EDBAK powstała w 2005 r. na terenie upadłego zakładu POM Piotrowice, który przedsiębiorca kupił od Skarbu Państwa. - Branża IT zainteresowała mnie dlatego, że wymaga reżimu technologicznego i jest przyszłościowa. Dlatego podjąłem ryzyko - opowiada prezes EDBAKU. - A koszt był niemały. Na zakup 2,5-hektarowej działki i zdewastowanych hal produkcyjnych wydałem wszystkie oszczędności i wziąłem kredyt. Zbudowaliśmy tę firmę od zera. Na początku pracowało u nas tylko ok. 10 osób. Dzisiaj EDBAK działa w kilku budynkach na 4 tys. mkw. i zatrudnia ok. 100 osób. Prawie dziesięciokrotnie powiększyły się roczne zyski ze sprzedaży i usług kooperacyjnych. Katalog wyrobów firmy obejmuje ponad 150 produktów, których innowacyjność potwierdzają liczne patenty i wzory użytkowe. - Nie byłoby to możliwe bez pieniędzy unijnych, które stale pozyskujemy - opowiada prezes. - Inwestowaliśmy je głównie w adaptację powierzchni warsztatowych i maszyny. Na początku pracowaliśmy na mało zaawansowanym polskim sprzęcie, teraz korzystamy z najwyższej jakości japońskich i niemieckich maszyn. Materiał informacyjny Komisji Europejskiej UE

Pozostałe informacje

Koncerty w ramach Juwenaliów Akademii Zamojskiej odbędą się na Rynku Wielkim
17 maja 2025, 16:00

Od disco polo po rap. Dziś juwenalia Akademii Zamojskiej

Dla każdego coś miłego. Zadowoleni będą zarówno fani disco polo, jak i polskiego rapu. Przy takich gatunkach muzycznych na tegorocznych juwenaliach bawić się będą studenci Akademii Zamojskiej, ale też wszyscy chętni. Otwarte koncerty odbywać się mają dzisiaj (17 maja) na Rynku Wielkim.

Bractwo Kurkowe świętuje jubileusz i wita nowych członków
ZDJĘCIA
galeria

Bractwo Kurkowe świętuje jubileusz i wita nowych członków

Piękne staropolskie stroje z żupanami, szable oraz futrzane czapki z piórami. Bractwo Kurkowe świętowało swój jubileusz oraz przyjęcie nowych członków.

Motor w Szczecinie przegrał trzeci mecz z rzędu

Motor w niedzielę zmierzy się z Zagłębiem Lubin w ostatnim domowym meczu sezonu 24/25

W niedzielę piłkarze Motoru mają ostatnią szansę, żeby przełamać się przed własną publicznością. Beniaminek o godz. 12.15 zagra z Zagłębiem Lubin. Transmisję zapowiada Canal+Sport 3, a na naszym portalu, jak zwykle relacja na żywo.

Dwa dni zabawy. Będą gwiazdy, jarmark i coś dla dzieci
7 czerwca 2025, 12:00

Dwa dni zabawy. Będą gwiazdy, jarmark i coś dla dzieci

Został jeszcze prawie miesiąc do Dni Biłgoraja 2025. Ale już można sobie rezerwować czas na pierwszy weekend czerwca. Bo zapowiada się sporo atrakcji.

Kampania, która daje siłę jednym słowem

Kampania, która daje siłę jednym słowem

Lublin staje się miejscem wyjątkowej kampanii społecznej, która nie wymaga darowizn, nie zbiera na sprzęt medyczny i nie szuka sponsorów. Kampania „Nagraj się dla Hospicjum” opiera się na tym, co niematerialne, a zarazem najcenniejsze – obecności i słowie skierowanym do drugiego człowieka.

Wisła Puławy rozbiła w wyjazdowym meczu Zagłębie Sosnowiec

Wisła Puławy rozbiła w wyjazdowym meczu Zagłębie Sosnowiec

Wisła Puławy w piątek wieczorem zagrała najlepszy mecz w tym sezonie. Grający przez niemal całą drugą połowę w „dziesiątkę” podopieczni trenera Macieja Tokarczyka wysoko ograli w Sosnowcu tamtejsze Zagłębie i uczynili kolejny wielki krok ku zapewnieniu sobie utrzymania

Pijany na niesprawnym rowerze i z „lepkimi” rękami

Pijany na niesprawnym rowerze i z „lepkimi” rękami

W czwartek ulicami Parczewa policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który jechał niesprawnym rowerem po alkohol. Kilka godzin później ten sam człowiek był sprawcą kradzieży płynu do spryskiwaczy na stacji benzynowej.

Karol Nawrocki na finiszu kampanii odwiedza Lublin: mamy prawo do tego, żeby mówić swoim głosem w Berlinie i Kijowie
galeria

Karol Nawrocki na finiszu kampanii odwiedza Lublin: mamy prawo do tego, żeby mówić swoim głosem w Berlinie i Kijowie

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość na wzór Sławomira Mentzena w ostatnim dniu kampanii przejechał pół kraju. Co mówił w Lublinie?

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta wygrała Turniej im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta najlepsza podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie, który miał rangę Pucharu Świata. To był popis boksu w wykonaniu zawodniczki KS Paco Lublin. Wicemistrzyni olimpijska w stolicy stoczyła dwa pojedynki i oba wygrała bardzo pewnie.

Policjanci uniewinnieni. Sąd: „To był nieszczęśliwy wypadek”

Policjanci uniewinnieni. Sąd: „To był nieszczęśliwy wypadek”

Po trwającym niemal trzy lata procesie, zapadł wyrok w sprawie głośnej interwencji z sierpnia 2020 roku, zakończonej śmiercią zatrzymanego Tomasza K. Sąd Rejonowy Lublin-Wschód uniewinnił w piątek dwóch policjantów – Wojciecha K. i Arkadiusza K. – od zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przekroczenia uprawnień.

"Wielki brat patrzy". Policjanci nagrywali przewinienia z powietrza

"Wielki brat patrzy". Policjanci nagrywali przewinienia z powietrza

W powiecie kraśnickim policjanci kontrolowali kierowców z użyciem policyjnego drona. Złapani na gorącym uczynku kierowcy nie kryli zdziwienia tym, że otrzymali mandat.

Stare drzewa przy pałacu przegrały z nawałnicą. Miasto planuje wycinkę kolejnych

Stare drzewa przy pałacu przegrały z nawałnicą. Miasto planuje wycinkę kolejnych

Nawałnica powaliła ostatnio w parku Potockich dwa stare drzewa. Urzędnicy przekonują, że były w złym stanie. Miasto planuje rewitalizację tego miejsca i kolejne drzewa pójdą pod topór.

USG piersi bezpłatnie i bez skierowania. Kobiety, pamiętajcie że profilaktyka jest ważna
16 maja 2025, 10:00

USG piersi bezpłatnie i bez skierowania. Kobiety, pamiętajcie że profilaktyka jest ważna

Bez zapisów, bez stresu i bezpłatnie – tak w skrócie wygląda kampania Biustowniczki, która zawitała do VIVO! Lublin. Kobiety w wieku 18–35 lat mogą skorzystać z profilaktycznego badania USG piersi. Bez kolejek, ale według kolejności przybycia.

Po 20 latach pozytywne informacje dla Arkad. Miasto i inwestor doszli do porozumienia

Po 20 latach pozytywne informacje dla Arkad. Miasto i inwestor doszli do porozumienia

Miasto Lublin i spółka Arkady doszli do porozumienia. Prace będą mogły niedługo ruszyć, a ich zakończenia możemy oczekiwać do końca 2028 roku. Znamy też plany inwestycji.

Wybory prezydenckie 2025: Policja w gotowości, cisza wyborcza obowiązuje. Co można, a czego nie?
wybory prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie 2025: Policja w gotowości, cisza wyborcza obowiązuje. Co można, a czego nie?

Już w niedzielę Polacy ruszą do urn, by wybrać nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Atmosfera wyborcza gęstnieje, ale... właśnie w tym momencie na scenę wchodzi ona – cisza wyborcza. Oficjalnie rozpocznie się w piątek, 16 maja, o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania. To nie czas na polityczne przepychanki – to moment na ciszę, refleksję i... przestrzeganie prawa. Bo za złamanie zasad można słono zapłacić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium